Seznámení s aktivitami občanského sdružení Sportuj s námi

Přijďte a běhejte!

To je motto občanského sdružení Sportuj s námi, které pořádá od roku 2010 pravidelně 1. května Boskovické běhy a od roku 2011 převzalo pořadatelství Půlmaratonu Moravským krasem v Blansku.

V roce 2014 se stalo pořadatelem prvního ročníku běžeckého projektu Sport Life Run v rámci festivalu sportu, tance a zábavy SPORT Life Brno 2014, který se koná na brněnském výstavišti ve dnech 6. – 9. listopadu 2014. Tím pomyslně překročilo Rubikon regionálního pořadatele.

O strategii a cílech o.s. Sportuj s námi se dozvíte více z rozhovoru Jaroslava Parmy s jeho předsedou Petrem Bartoškem.

Petře, můžeš krátce představit občanské sdružení Sportuj s námi?

Sdružení „Sportuj s námi“ bylo založeno v roce 2009 za účelem podpory sportu a kultury v regionu. Členy občanského sdružení „Sportuj s námi“ jsou přátelé z mého nejbližšího osobního a profesního života, kteří jsou ochotní s nadšením udělat něco pro ostatní.

Cílem sdružení je nabídnout spoluobčanům sportovní a kulturní vyžití a nový způsob trávení volného času. Snažíme se vytvářet kladný vztah občanů a dětí ke sportu a všemi dostupnými prostředky podpořit aktivity v oblasti sportu a kultury. Jsme velice rádi, že vedení měst, firmy i společnosti okresu Blansko chtějí pomoci k udržení tradic sportovně kulturních akcí, které jsou pro naši společnost v dnešní době velice důležité.

Jak se udržení tradic odráží v závodech, které pořádáte?

V roce 2009 jsme předložili vedení města Boskovice nabídku obnovit tradici Běhu starého Velena, který pořádal Horolezecký oddíl Boskovice v sedmdesátých letech. Dohodli jsme se a v roce 2010 jsme 1. května na Masarykově náměstí pořádali 1. ročník Běhu za sedmizubým hřebenem. V roce 2014 jsme oslavili půlkulaté 5. výročí již pod novým názvem Boskovické běhy.

Historie půlmaratonské trati v Blansku se píše dokonce od 21. května 1995. Od tohoto ročníku se počítají následné ročníky Půlmaratonu Moravským krasem.

My jsme pořadatelství převzali v roce 2011 a v sobotu 30. srpna 2014 budeme pořádat již 19. ročník Půlmaratonu Moravským krasem.

Zaujala mě také myšlenka přilákat ke sportování celé rodiny.

To jasně deklaruje už náš název. Ale jenom to by samozřejmě nestačilo. Pro budoucnost všech běhů jsou důležité děti. Proto se snažíme v rámci našich závodů dát prostor i Dětským běhům. Děti přivedou na závody rodiče nebo prarodiče. Oni pak mohou běžet se svými nejmenšími dětmi nebo si vybrat z běhů pro dospělé. Jak v Boskovicích, tak v Blansku nabízíme netrénovaným lidem takzvaný Lidový běh, který uběhne nebo ujde prakticky každý. Pro ty trénovanější jsou připraveny tratě v délce cca 2,5 kilometru. A pro trénované výkonnostní běžce pak máme v Boskovicích připravenou trať hlavního závodu Běhu za sedmizubým hřebenem v délce 12,5 km a v Blansku Půlmaraton Moravským krasem v délce 21,1 kilometru.

Činnost o.s. Sportuj s námi se ale neorientuje jen na dva dny v roce, kdy se konají Boskovické běhy a Půlmaraton Moravským krasem.

Naše sdružení se samozřejmě snaží podnítit snahu o sportování u občanů po celý rok. Proto vznikla řada podpůrných projektů. Za všechny bych se podrobněji věnoval projektu Děti sportují s námi, který jsme poprvé spustili ve školním roce 2013/2014.

Byla vytvořena koncepce dvou pilotních částí, které probíhaly v Boskovicích a v Blansku.

Pro Boskovice byla připravena mimoškolní Atletická příprava. Zázemí pro projekt nám poskytla Střední pedagogická škola Boskovice, vedoucím celého projektu se stal Mgr. Pavel Martínek, kterému pomáhaly studentky školy. Asi 40 dětí se scházelo jednou týdně a celkem absolvovali 40 tréninkových jednotek. Základním cílem byl rozvoj pohybových schopností a dovedností dětí, motivací potom byl start na Boskovických bězích. Zakončení projektu proběhlo 25. června v zámecké zahradě v Boskovicích a dvanáct dětí z tohoto projektu také využilo nabídky účasti na týdenním sportovním táboře v obci Suchý.

Na příští školní rok jsme připravili pro děti novinku – Gymnastickou přípravu, samozřejmě i nadále bude pokračovat Atletická příprava.

V Blansku probíhal projekt Děti sportují s námi přímo v mateřských školách. Velice nás potěšilo, že se do projektu přihlásilo sedm z osmi oslovených mateřských škol. Vyvrcholením pilotní fáze bude v sobotu 30. srpna běhání mateřských škol v Dětských bězích v rámci Půlmaratonu Moravským krasem 2014.

Nezapomínáme ale ani na dospělé. Pro přípravu na Boskovické běhy máme projekt Trénuj s námi, kde zájemce připravujeme na zdolání hlavní dvanáctikilometrové trati.

Velice nás letos překvapil obrovský zájem o náš nový projekt v rámci Boskovických běhů – Turisté jdou s námi. Dali jsme možnost lidem, kteří nechtějí nebo nemohou běhat, seznámit se s tratěmi Boskovických běhů procházkou Boskovicemi a jejich krásným okolím. Hned napoprvé se do tohoto projektu zapojilo více než 400 účastníků.

Vraťme se k veletrhu SPORT Life. Kdo přišel s myšlenkou uspořádat v rámci veletrhu běžecké závody?

Rádi jsme přijali nabídku řídícího managementu veletrhu SPORT Life na uspořádání běžeckých závodů během veletrhu, tedy v termínu 6. – 9. listopadu 2014. Jsem přesvědčený o tom, že to pro nás budou nové zkušenosti, nové možnosti, nové výzvy. Po mnoha jednáních se nám společně podařilo vytvořit formát, který bude zajímavý a atraktivní nejen pro běžce, ale zejména pro návštěvníky veletrhu. Běžecký projekt jsme nazvali Sport Life Run 2014 a půjde o dva závody.

Běh v areálu brněnského výstaviště zní zajímavě, ale v listopadu? V čem bude zajímavý a atraktivní?

Oproti předchozím snahám jiných pořadatelů jsme vsadili na komfort pro běžce a atraktivnost pro diváky. Společně s pořadateli se nám podařilo vytvořit pětikilometrový okruh, který provede běžce těmi nejzajímavějšími místy jak exteriérů BVV, tak i vnitřními prostorami pavilónů. Všichni běžci určitě uvítají novinku, kdy start i cíl závodu bude v pavilonu F a jejich zázemí bude rovněž v pavilonech. Já osobně se domnívám, že pro běžce bude největším zážitkem, když jim dáme jedinečnou možnost v pavilonu Z obkroužit tento pavilon po ochozu nad hlavami vystavovatelů a návštěvníků. Bude to pro všechny určitě nevšední sportovní zážitek!

Kdo tedy tuto jedinečnou příležitost dostane? Pro koho bude Sport Life Run určený?

Na sobotu 8. listopadu jsme připravili Ženský běh na 5 kilometrů, tedy jeden okruh. Startuje se v 11.00 hodin a závod je vypsán pro běžkyně od 15 let.

V neděli 9. listopadu bude opět v 11.00 hodin odstartován Běh na 10 km, tedy dva okruhy, pro muže i ženy, opět od 15 let.

Všechny běžce zveme nejen na kvalitní běžecké závody s komfortním zázemím, ale i na kvalitní doprovodný program. Mým osobním cílem je vytvořit závod, který běžcům i divákům přinese nevšední zážitek s úžasnou atmosférou, tak, jak se nám to daří v Boskovicích a v Blansku.

Můžeš již nyní představit nějakou nadstandardní službu pro běžce?

Již jsem zmínil, že komfortní zázemí běžců bude v teple uvnitř pavilonů. Dále například v sobotu v rámci Ženského běhu budeme nabízet projekt „Vy běháte – My hlídáme“. Zatímco tedy ženy – maminky – poběží svůj závod, my se postaráme o jejich děti. V rámci prezentace partnerů budeme představovat jeden z našich projektů – Děti sportují s námi. Skupina trenérů vedená Pavlem Martínkem představí dětem projekty Dětská atletika a Dětská gymnastika

Samozřejmě toto vše nemůže dělat člověk, který by se v této oblasti neorientoval. Takže Petře – co ty a sport?

Sportuji od malička celý život. Sport je pro mě významnou součástí života, formování charakteru, vůle a udržování si dobré kondice.

A běhání?

Cíleně jsem dříve nikdy neběhal, ale běh byl pro mě vždy součástí sportovní přípravy. V poslední době jsem objevil krásu běhu a jeho úžasnou sílu v tom, že vyběhnout mohu vždy, všude a prakticky za všech okolností, a to mně umožňuje zůstat při běhání sám se sebou anebo běhání sdílet kolektivně s kamarády.

Petře, děkuji ti za rozhovor a přeji o.s. Sportuj s námi další zajímavé projekty, které přivedou lidi ke sportování. Chceš ty ještě něco říci na závěr?

PŘIJĎTE

A

BĚHEJTE!