Rozhovor s Danem Orálkem

Veletržní běh Sport Life Run nabízí možnost startu špičkovým běžcům na trati 10 kilometrů. Jedním z nich je i domácí Daniel Orálek, běžec krátkých, dlouhých a ještě delších závodů.

  1. Jsi velký univerzál, který je schopen v silné konkurenci vyhrát běh na 10 kilometrů a týden na to vyrazit na start například Moravského ultramaratonu a tam úspěšně odběhat sedmkrát maraton v sedmi dnech. Kolik to ročně znamená kilometrů, hodin, párů bot, obnošených dresů…?

Už pár let naběhám kolem 8 000 km za rok. Což znamená asi 650 – 800 hodin tréninku. Od sponzora dostávám asi 15 párů bot, ale kdybych je oběhal až do opotřebení, tak by mi stačilo asi 7 párů. Dresy mám na sezónu dva.

  1. Sám říkáš, že čím delší závod, tím lépe. 10 km závodu je pak jen taková rozcvička nebo důležitý souboj či test?

Krátké závody jsou pro mě dobrý trénink a platí, že čím delší závod, tím lepší trénink. Nicméně to neznamená, že bych nezávodil, když už běžím závod, tak vždy naplno. Nejsem běžec, který si umí říct, tak dneska jenom 70% úsilí a pěkně v klidu.

  1. Protipólem desítky jsou ultramaratony. Pojďme zavzpomínat na jeden z roku 2009, který se přímo týká právě brněnského výstaviště a především pavilonu Z.

V pavilonu Z se běhával běh na 48 hodin a patřil k nejznámějším na světě už proto, že v té době byl jediný, který se běhal v hale - tedy v Brně na výstavišti. Bohužel to byl také poslední ročník. Pro mě speciálně byl důležitý, že jsem ho vyhrál, a to ve svém osobáku 366,87 km.

  1. Areál veletrhů sám o sobě nenabízí moc možností terénního běhu, a tak jsme se jako pořadatelé rozhodli využít maxima možného. Start a cíl je v pavilonu F, běží se také po schodech a ochozem pavilonu Z. Snažíme se tak zatraktivnit trasu běhu, což tebe asi neohromí s ohledem, kde všude už jsi startoval?

Dalo by se to rozdělit na místa, která jsou atraktivní svou zeměpisnou polohou a místa zvláštní díky své trati a podmínkám ve kterých se běží. Co se týče těch zajímavých lokací, tak jsem startoval například v Japonsku, Jižní Koreji, Mexiku, USA, na Gibraltaru, Irsku a pochopitelně v dalších evropských státech.

Z těch opravdu zvláštních tratí bych jmenoval například štafetu na 12 hodin v solném dole Bochnia (PL) asi 200 metrů pod zemí, běh na 50 mil v Mexiku s indiány Tarahumara, Badwater ultramarathon v Death Valley, maraton na chodbě v Prievidze na okruhu asi 130 m, nebo lednový maraton v podzemních garážích v budějovickém Mercury centru.

  1. Jsi pravidelným účastníkem Boskovických běhů a Půlmaratonu Moravským krasem, které stejně jako Sport Life Run pořádá občanské sdružení Sportuj s námi. Máš tedy osobní zkušenost se zajištěním těchto akcí. Na jejich základě můžeš účast v listopadovém běhu doporučit?

Pokud bude tento závod zabezpečen jako ty dva jmenované, tak nepochybně. Jak Boskovické běhy, tak Půlmaraton Moravským krasem mají stoupající pořadatelskou i účastnickou úroveň a nezbývá se než těšit, co pořadatelé připraví na BVV.

  1. Budeš startovat na Půlmaratonu Moravským krasem 30. srpna v Blansku, čeká tě nějaký další důležitý strat v letošním roce?

Na půlmaraton jsem přihlášený, a pokud budu v pořádku, tak samozřejmě poběžím. Závod mám rád, i když v posledních letech mívám zamluvené druhé místo. Z těch nejvýznamnějších letošních závodů bych jmenoval můj velmi oblíbený na 100 km v Holandském Winschotenu (13. září) a potom MS na 100 km v Dauhá (Katar), které se koná koncem listopadu.

  1. Letos ti vyjde kniha Můj dlouhý běh o tvém atletickém životě. Není ještě brzo na tvůj sportovní životopis? Určitě tě ještě čekají nějaké nové běžecké výzvy?

Kniha vyšla v září 2014 a připravili jsme ji se sportovním novinářem Lubošem Brabcem. Co se týče toho, zda není brzo, tak to je dost relativní, protože mám za sebou více jak 30 let běhání a závodění. Zároveň je aktuálně běh hodně na vzestupu a moje jméno je poměrně známé, takže si myslíme, že čtenáře touto knížečkou oslovíme. Samozřejmě doufám, že ještě něco naběhám a pokud to bude zajímavé, tak můžeme za 10 let vydat pokračování. :-)

Dane, děkuji ti za rozhovor.

Erik Řezník

Sportovní ředitel Sport Life Run